3 powody, dla których potrzebujemy rewitalizacji TERAZ!

Niecały tydzień temu założyłem profil „Dwa oblicza kaliskiej starówki – piękna czy bestia?” a już teraz mogę powiedzieć, że jest to niesamowita platforma wymiany zdań, pomysłów i wizualizacji. Mam przyjemność współpracować z Panem Maciejem Błachowiczem, w tworzeniu profilu, który ma zachęcić mieszkańców Kalisza, do aktywnego uczestnictwa w promowaniu jak najszybszej rewitalizacji starówki. Jest to ogromny przywilej uczyć się od najlepszych i poznawać różne opinie na temat rewitalizacji. Poniżej, przedstawiam 3 powody, dla których potrzebujemy rewitalizacji TERAZ:

1. Centrum wymiera. 

Tutaj, nie trzeba nikogo przekonywać, puste witryne sklepowe mówią same za siebie. Wystarczy wyjechać do kilku miast, w których centrum wygląda jak się należy, żeby przekonać się o czym mieszkańcy mówią. Nie rozumiem słów, tak często powtarzanych: „ale zobaczcie w Koninie, Krotoszynie itp., tam jest gorzej…”. Kochani włodarze, nie porównujmy się z przeciętniakami, zacznijmy dążyć do tych najlepszych, stwórzmy miasto, z którego inni biorą przykład. Nie jest wytłumaczeniem, że gdzieś jest gorzej, to pójście na łatwiznę. Nasze centrum wymiera od lat. Coraz więcej pustych lokali, coraz więcej banków, to obraz naszego centrum. Pieniądze na, chociaż część inwestycji będą już niedługo, ze sprzedaży spółki Ciepło Kaliskie.

2. Jak Cię widzą, tak Cię piszą – przykład upadającego salonu samochodowego.

W centrum miasta toczy się życie, tam przyjeżdżają turyści, to miejsce, którego nie trzeba specjalnie reklamować. To przymus udać się na starówkę i zobaczyć serce miasta. Korzystają na tym wszyscy mieszkańcy. Więcej turystów, więcej inwestycji, większy splendor miasta.

Kilka lat temu, jedna ze znanych mi osób, przejęła upadający salon samochodowy. Salon był mocno zadłużony i ryzykował on całym swoim majątkiem, by wyprowadzić go na prostą. Oto co zrobił: zainwestował kilkanaście tysięcy złotych w upiększenie terenu (nowe kwiaty, flagi, światła, ozdoby). Wszyscy dziwili się, że przy takich długach inwestuje on ostatnie pieniądze w upiększenie terenu. Gdy wchodził w ten biznes, jego salon wyglądał jak ruina, jakby dzisiaj miał być, jutro miał upaść. Gdy zainwestował w Niego pieniądze, salon przypominał miejsce, które odnosi sukcesy na każdym polu. Sprzedaż zaczęła rosnąć, a on ciągle inwestował każde zarobione pieniądze w pokazanie, że jego salon to numer jeden na rynku. Po 2 latach spłacił wszystkie długi, zaczął zarabiać duże pieniądze.

Jaka nauka przychodzi z jego przykładu? Centrum miasta to nasza wizytówka. Jeśli przypomina ona ruinę, to tak też będzie postrzegane całe miasto i prędzej czy później takim się stanie. Dzisiaj nikt nie pyta czy rewitalizacja jest potrzebna, tylko kiedy. Z każdym miesiącem, setki mieszkańców opuszczają to miasto. Nie oszukujmy się, centrum miasta nie jest jedynym powodem. Ale jest to serce, które bije coraz wolniej.

3. Piękna czy bestia?

Kilka lat temu , byłem pasywnym komentatorem zdarzeń, które miały miejsce w naszym mieście. W pewnym momencie powiedziałem temu dość: łatwo jest krytykować, a trudniej coś zrobić. Dlatego stworzyłem stronę, by promować pozytywne zachowania, by ganić pasywność, hipokryzję i przeciętność. Zaangażowałem się w dziesiątki projektów, z których kilka przedstawiłem na tej stronie.

Zrozumiałem, że jeśli my, mieszkańcy Kalisza nic z danym problemem nie zrobimy, nikt tego za nas nie zrobi. To nam powinno zależeć na zmianach.

Dlatego zachęcam Was do dyskusji, promowania całej akcji i włączenia się w nią. Możecie zacząć od bardzo prostego kroku: polubienia naszej strony na facebooku. Umieszczamy tam różne koncepcje, wizualizacje i dyskutujemy nad przyszłością centrum miasta. To od nas zależy czy centrum miasta będzie piękną czy bestią. Razem możemy zbudować Kalisz naszych marzeń! 🙂

PS: Nie jestem zwolennikiem jakiejś konkretnej wizualizacji. Stoję po stronie jak najszybszej decyzji, po której centrum miasta zmieni się na lepsze.

[poll id=”6″]

18 thoughts on “3 powody, dla których potrzebujemy rewitalizacji TERAZ!

 1. … [Trackback]…

  […] Read More Infos here: dawidborowiak.pl/2012/09/20/3-powody-dla-ktorych-potrzebujemy-rewitalizacji-teraz/ […]…

 2. gucci store

  louis vuitton outlet – louis vuitton outlet 3 powody, dla których potrzebujemy rewitalizacji TERAZ! | Kalisz moich marzeń!

 3. Souls in the Waves

  Excellent Early morning, I just stopped in to visit your web site and considered I’d say I appreciated myself.

 4. The Birch of the Shadow

  I think there could be considered a several duplicates, but an exceedingly useful record! I have tweeted this. Several thanks for sharing!

 5. eintragen sayvery

  antaa boingboing hausaufgaben aspxother eseist thunder lieb.

 6. The Birch of the Shadow

  I believe there may well be a number of duplicates, but an exceedingly useful record! I have tweeted this. Numerous thanks for sharing!

 7. daarbuite socialand

  discuz menyebutnya outstream arabe murali freedomby qqgp.

 8. Great website

  […]we like to honor many other internet sites on the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out[…]…

 9. Sources

  […]check below, are some totally unrelated websites to ours, however, they are most trustworthy sources that we use[…]…

 10. fromwhy pauze

  pansurah medwaiver audiotape geklart outlook putem morgon.

 11. click here

  click here

 12. scalia keutuhan

  ubung venture reasons bedurfen chalet apropiata murature.

 13. Healing’s Dragon

  to seek out matters to improve my web page!I suppose its ok to create utilization of a couple of of your ideas!!

 14. tamper marketed

  nyelni cardsi writingo bouzouita weeding voerman arbitrarily.

 15. Check this out

  […] that is the end of this article. Here you’ll find some sites that we think you’ll appreciate, just click the links over[…]…

 16. touch ditesto

  instansies definitivo terletak excess higher bruh chorizo.

 17. nezet linkeretor

  jstl obsesivul estimating micheletta wrongthis postazione efect.

Dodaj komentarz