Wpis otwarty do Prezydenta Sapińskiego – o rewitalizacji po raz 1753

Wpis otwarty do Miłościwie nam panującego Prezydenta Kalisza, Pana Grzegorza Sapińskiego.

Czasami jest tak, że jeśli 3 razy coś nie wyjdzie, to szukamy innej drogi… ale nie w naszym Ratuszu. Otóż ogłoszono 4 przetarg na ,,rewitalizację” hehehe centrum. Projekt powinien już dawno wylądować w koszu, dziura zasypana i rozpisane nowy konkurs lub nowy projekt na teren dookoła Ratusza.

Najsmutniejsze jest to, że większość kandydatów na zaszczytny urząd Prezydenta Kalisza w ogóle się tym nie zajmuje. Boją się tematu jak tej śmierdzącej bomby przy Wrocławskiej. Boją się, bo wiedzą, że im przypomnimy ich obietnice. Panie Prezydencie. Większość mieszkańców nie chce kilku rozwiązań z tego projektu. Projekt jest dość marnych lotów. Większość (i to ogromna) mieszkańców nie chce tej szpetnej dziury pod Ratuszem.

Jeśli ma Pan wątpliwości, to proszę zrobić choćby głosowanie. Można dodać dodatkowe 2 pytania do głosowania nas Budżetem Obywatelskim (niemal zerowy koszt dopisania 2 pytań). Wielokrotnie mówił Pan o partycypacji społecznej, słuchaniu mieszkańców. Nadal wierzę, że zrobi to Pan i jeszcze przed błędna decyzja na kilkanaście mln zł zapyta zdanie o mieszkańców.

Ja, ja, ja… moje, ale… nie za moje

Mógłbym prowadzić kampanie wyborcze za pieniądze dla kaliskich polityków, ale sprzedam im za darmo pewien pomysł, ok? 😇 Jeśli już występujecie publicznie, albo na FB piszecie różne rzeczy, to unikajcie stwierdzeń: „ja zbudowałem, ja zrobiłem, ja stworzyłem, my z wujkiem radnym zbudowaliśmy”. Dlaczego tego unikać?

1. To guzik prawda. Nawet łopaty w reku nie mieliście. Jesteście jedynie zarządcami na krótki czas publicznych pieniędzy i dość często podejmujecie złe decyzje. Wtedy jednak to „inni zrobili” co nie? 😎

2. To dzięki ciężkiej pracy mieszkańców macie pieniądze na te rzeczy i to im się powinien należeć ukłon.

3. Jeśli raz kiedyś Wam się wymsknie, że to Wy coś zrobiliście to przeżyjemy, ale jeśli w co 2 wypowiedzi padają takie określenia, to bardzo mocno zniechęca i pokazuje, że to Wy jesteście na piedestale (choćbyście później 15 razy wspomnieli o słuchaniu mieszkańców i służbie bla bla bla…

Wy naprawdę pół Kalisza nie zbudowaliście sami, choćby Wam najbliżsi politycy chcący się przypodobać mówili co innego. 😉

80 kartek dla dyplomatów… prosto z Kalisza

Wczoraj odbyło się spotkanie w Kaliszu, na które przybyło 80 dyplomatów z 30 krajów. Nie chcę się wtrącać w dział promocji miasta, wszak pracę swą wykonują doskonale, ale…

Idźmy za ciosem i trzymajmy kontakt z tymi ludźmi. Wyślijmy im 80 podziękowań za wizytę w naszym mieście (choćby mailowo). Wyślijmy im 80 kartek świątecznych z życzeniami i… wspomnieniem jak dobrze nam się ich gościło w Kaliszu.

Takie drobne gesty, a gwarantuję, że dla nich to będzie szok. Zapewne żadne miasto nie zrobi takiego ruchu. Dla nas te 80 osób, to mogą być „ambasadorowie Kalisza”. O kim pomyślą, gdy ktoś za granicą będzie pytał o cel turystyczny? Biznesowy? Kontakty dzisiaj w świecie, to podstawa. Nie zmarnujmy tego spotkania. 🙂

Batalia o obwodnicę Kalisza

Cała ta batalia o obwodnicę Kalisza to jeden wielki cyrk. Wszyscy chcą obwodnicy, ale nikt nie chce jej obok siebie…

Nasz Prezydent nie chce wariantu nr 1 i nr 2, bo później trzeba będzie ją remontować z miejskiej kasy… fakt jest taki, że po kij nam obwodnica idąca w Ociążu? Cała strefa przemysłowa w piach… cały dojazd do Kalisza w piach.

Znowu będziemy daleko od szosy. Ostrów jakoś potrafił powalczyć o 2 obwodnice, a u nas totalna katastrofa. Rozmowy trwają kilkanaście lat, a jak już przychodzi co do czego, to miasto obwodnicy nie chce.

Teraz druga strona medalu. Zrobienie obwodnicy tuż przy osiedlu Dobrzec, zablokuje tam rozwój mieszkaniówki. Ma to minusy, bo wiadomo, że spółdzielnia Dobrzec, ma chrapkę na te tereny. Minusem i to potężnym, którego wydaje się nikt nie widzi, jest wywalenie CENTRUM MIASTA, gdzieś na wysokości byłego Hotelu Prosna. Im dalej pójdziemy w pola na Dobrzecu, tym bardziej centrum będzie umierało. Rozwijamy się w jednym kierunku i mimo plusów, będziemy jedli tego konsekwencje.

Niestety w polityce mało kto myśli o konsekwencjach dalszych niż 4 lata (kadencja). Tutaj po prostu nie ma dobrego rozwiązania. Wariant III (w kosmos daleko od Kalisza) nie odciąży ruchu tak jak mógłby wariant Niebieski (ten II), a cała strefa przemysłowa nie będzie wracać się do Ociąża, tylko nadal będzie waliła przez Wojska Polskiego lub opłakaną od ruchu Podmiejską.

PS: Ale Wy zdaliście sobie sprawę, że te całe konsultacje, to po to, żeby DK nie można było zarzucić, że ich nie zrobili, a i tak decyzję podejmą za zamkniętymi gabinetami, gdzieś tam w Drogach Krajowych przy klepnięciu tematu przez Prezydenta Kalisza?

Kalisz to nie dziura

Byłem ostatnio na spotkaniu dot. rewitalizacji naszego pięknego centrum. Z Ratusza niestety nikogo. Kilka przemyśleń i dlaczego znalazłem się w tak egzotycznym dla mnie gronie:

1. Władza robi coś za kilkadziesiąt mln zł i nie chce tego poddać pod głosowanie. Prezydent Sapiński obiecał, że rewitalizacja będzie z wykorzystaniem środków z UE, mieszkańcy wybiorą projekt konkursowy z najlepszych pomysłów architektów. Niestety ani nie planuje się obecnie konkursu, ani głosowania mieszkańców. Środki z UE odpuszczam, bo tutaj rozumiem, że to nie zawsze jest możliwe.

2. Ta paskudna dziura oszpeci cały rynek. Z kim bym nie rozmawiał, to niemal wszyscy jak jeden mąż przyznają, że ta studnia to nieporozumienie. Ani tam nikt słynny nie wpadł, ani wartości wielkiej to nie ma, a podobne obiekty w Polsce są mało atrakcyjne. Poddajmy to pod głosowanie.

3. Osobiście przeżyję jeśli nie będzie klombu pod Ratuszem, ale ciężko mi jest się pogodzić, że robimy coś na szybko, przed wyborami. Ja rozumiem, że nie można kolejne 15 lat rozmawiać o tej rewitalizacji, ale rok czy dwa na zebranie projektów konkursowych i poddanie pod głosy mieszkańców, to absolutne minimum.

4. No i na koniec. Władza ma to dobrze policzone. Przecież od tych połamanych płyt i brudnych posadzek, to COKOLWIEK by nie zrobili, to będzie 115 razy lepsze, ALE… czy to najlepszy projekt z możliwych? Mówią, że biorą za to odpowiedzialność. A ja się pytam jaką? Polityczną? Wolne żarty. Finansową? Na kilkadziesiąt mln zł? Nie sądzę.

Ja im od początku dobrze życzę, ale jeśli pójdą drogą buty i braku dialogu z mieszkańcami, to skończą jak poprzednicy. Może nie w 2018, ale kolejna kadencja może się okazać ostatnią.
Pewnie ujawnia się tutaj moja dusza romantyka i idealisty, który chciałby, żeby przyszłe pokolenia były dumne z miasta, w którym mieszkają, a turyści byli zachwyceni naszą idyllą. Wiem, że nikt nie jest idealny, ale jeśli ludzie, którzy przed wyborami obiecują i odmieniają przez wszystkie przypadki słowo PARTYCYPACJA, robią coś w nieodpowiedni sposób, to to nie jest w porządku. Dla przypomnienia wstawiam pamiętną ulotkę wyborczą. Poczytajcie. Warto, bo piękne rzeczy tam są opisane i dzięki tym pięknym rzeczom głosowałem na obecnego Prezydenta.

Kalisz najgorzej w rankingu RP w ostatnich 9 latach

Sierpień, to i czas na ranking Rzeczpospolitej. Co roku przygotowuję taki raport na podstawie danych Ministra Finansów. Jest to ranking najbardziej wiarygodny, bo oparty na danych właśnie Ministra Finansów i danych przesłanych przez miasta na prawach powiatu. Miejsca nie można tu kupić, jak w innych rankingach, nie można się przypodobać. Gołe, suche fakty i liczby. Obecna władza w Kaliszu lubiła te rankingi. Szczególnie, gdy mogła dokopać poprzedniej ekipie, gdy tej podwinęła się noga. Paradoksalnie były Prezydent Janusz Pęcherz również lubił te rankingi. Mówił wtedy, że ranking Rzeczpospolitej jest wiarygodny i miarodajny. Żeby nie przedłużać, sami zobaczcie, bo ciekawie to nie jest. Miast było 58, a Kalisz zajął… 26 miejsce. Poniżej ostatnie 9 lat.

 

Pozycja ogólna
Ranking Rzeczpospolitej Kalisz 2015 oNiestety jest to najgorsza pozycja Kalisza w ciągu ostatnich 9 latach… 🙁

Ranking szczegółowy
Ranking RP Kalisz 2016

W kilku kategoriach świetnie (jak od 9 lat) np: wydatki na organizacje pozarządowe, gospodarkę mieszkaniową. W kilku kategoriach trzymamy średni poziom (również od lat).

Bardzo kiepsko dochody na osobę. 43 miejsce wśród 58 miast. Tradycyjnie niestety szorujemy ostatnie pozycje w pozyskaniu środków z UE. Na 58 miast zajęliśmy 52 miejsce.  Pozyskaliśmy 92 zł na mieszkańca. Tylko 6 miast było gorszych niż my. Większość miast pozyskała 300, 500, 1000 zł, a rekordzista Dąbrowa Górnicza pozyskała 16 razy więcej, bo aż 1519 zł na osobę.

Podsumowanie

Nadal jesteśmy przeciętnym miastem. Nie dość, że znowu spadliśmy poza czołową dwudziestkę rankingu, to jeszcze nadal zamykamy ogon w pozyskaniu środków z UE. A przypomnę tylko, że to ostatni dzwonek, bo źródełko w UE dla nas usycha. Jeśli nie uzyskamy środków w tej perspektywie, to możemy zapomnieć o dofinansowaniu projektów. Oby ranking RP 2016 przyniósł lepsze wiadomości, tak byśmy mogli uzyskać czołowe pozycje w większości kategorii. Oby…

Galeria Bezdomna w kaliskim więzieniu – 2016

A gdyby tak zrobić wejścia do więzienia 1 weekend w miesiącu? Osoba dorosła np: 10zł, dziecko po 5zł. Przy takim obłożeniu jak teraz (zakładam, że będzie maleć) otrzymamy całkiem pokaźną kwotę rocznie. Jednocześnie można szukać prywatnego inwestora / dofinansowania z centrali czy UE na jakiś hotel lub muzeum.

Na muzeum można spojrzeć z 2 stron. Albo to największy prezent dla Kalisza, który chce przyciągać turystów (a więzienie ma aż 170 lat), albo na największy problem, z którym nie wiemy co zrobić.

Obawiam się co z tym więzieniem zrobią. Jak nie będzie kasy, to będzie z roku na rok coraz bardziej popadać w ruinę. Finalnie sprzedadzą inwestorowi, który prawdopodobnie będzie czekać na totalną degradację, a następnie zrobi tam jakiś market (coś na wzór koszar Godebskiego). No i bardzo chciałbym, żeby moje obawy się nie sprawdziły.

A poniżej krótka relacja z pobytu w kaliskim więzieniu. 🙂