Porównanie portali: Calisia.pl vs RC.fm

       Portali informacyjnych jest ich kilka, jak nie kilkanaście, a w ostatnich latach powstały jak grzyby po deszczu. Są wśród nich muchomory, ale też borowiki. 😉 Dziś porównanie największych portali: Calisia.pl oraz RC.fm. Pożyczyłem logo ze stron tych portali: www.calisia.pl, www.rc.fm, jeśli któryś portal się nie godzi, proszę o maila to usunę. 😉


 

Portal, które jest w moim przekonaniu najbardziej atrakcyjny. Wygrywa w niemalże każdej kategorii. Ładny graficznie, przejrzysty i często aktualizowany przyciąga coraz większą grupę stałych czytelników. Największym plusem jednak są ludzie, którzy go tworzą. Celowo pominę tutaj redakcję, a pogratuluję portalowi możliwości dodawania swoich własnych tekstów. Taka otwartość spowodowała, że dziesiątki osób o różnych poglądach, pomysłach i marzeniach może dodawać swoje artykuły.. Jeśli redakcja nie poruszyła jakiegoś tematu, proszę bardzo, droga wolna, każdy z nas może dodać swoje przemyślenia.

Portal w ostatnim czasie zaczął odwiedzać Juliusz Kowalczyk z Młodych Demokratów (młodzieżówka PO), pracownik Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Młody człowiek, który informacje ze strony miasta wkleja na stronę Calisia.pl. Z całym szacunkiem, ale mógłby się powstrzymać i wklejać tylko najważniejsze informacje, jeśli ktoś chce poczytać stronę miasta Kalisza to ma drogę wolną. Podobnie „Bartek” zapewne pracownik portalu, również od kilku tygodni żywcem podaje informacje „za organizatorów”.
Metoda kopiuj > wklej powinna być stosowana niezwykle rzadko. Oby to nie potrwało długo, gdyż największy plus (otwartość), może się przemienić w największy minus (reklamę konkretnych osób lub urzędów).

Plusy

 • Możliwość dodawania własnych artykułów.
 • Ładna, przejrzysta szata graficzna.
 • Częstotliwość dodawania informacji. 
 • Redakcja umieszcza wszystkie ważne tematy, jeśli tego nie robi, mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce.
 • Atrakcyjne konkursy.

Minusy

 • Komentarze mogą być umieszczane anonimowo, często powoduje to obraźliwe wypowiedzi. Rozwiązanie? Połączenie komentarzy z facebookiem.
 • W ostatnim czasie, gdy w Urzędzie Miejskim Kalisza pojawił się Juliusz Kowalski (Młody Demokrata (PO)), zdarza się, że 1/3 artykułów na stronie pochodzi ze strony miasta Kalisza.

Radio i portal informacyjny w jednym. Największy portal w mieście. Porusza wiele tematów spoza Kalisza. Najszybciej informujący swoich czytelników, portal o bieżących wydarzeniach. Przejrzysty podział pomiędzy wydarzeniami, a sportem i kulturą. Płatne ogłoszenia chronią przed dużą ilością kiepskiej jakości informacji.  Traci jednak wiele punktów za swoją stronniczość. Jest to portal, który jest finansowany przez CKiS Kalisz, które podlega marszałkowi województwa, który jest z PO.

Stąd też na głównej stronie przez 3 dni możemy spotykać tą samę informacje dot. posłów, radnych i wiceprezydenta z PO. Przed wyborami, w których PO doszło do władzy z Samorządnym Kaliszem, była tam całkiem spora ilość informacji negatywnych dot. władzy, po wyborach próżno ich szukać. Odwołanie wiceprezydenta, protesty, zaniedbania, albo się nie pojawiają, albo niezwykle szybko znikają ze strony głównej. Jest to bez wątpienia największy problem tego portalu. Kolejnym są komentarze, które są mocno moderowane. Za te obrażliwe powinno się banować IP, ale zdarza się nagminnie, że pozostają obraźliwe dot. opozycji, a te, które są merytorycznie stoją w opozycji wobec władzy, są usuwane.

Plusy

 • Najszybsze aktualizacje informacji w mieście.
 • Czytelny rozdział wydarzeń, kultury i sportu.
 • Dobre połączenie pomiędzy funkcjami radia i portalu informacyjnego.
 • Największy zasięg odbiorców.

Minusy

 • Stronniczość.
 • Zbyt wielka ingerencja w komentarze (obraźliwe są zostawiane, a te merytoryczne usuwane).

 

Wszem i wobec ogłaszam, że w mojej maksymalnie subiektywnej ocenie, wygrywa Calisia.pl. Wolę wolność i otwartość wypowiedzi (mimo zdarzającego się spamu), niż jednostronne artykuły i wypowiedzi pod nimi.

WYGRANĄ JEST CZEKOLADA MARABOU z Daimem, prosto ze Szwecji! 😉 W ciągu kilku dni, powinna dojść pocztą.
Smacznego!

 

2 thoughts on “Porównanie portali: Calisia.pl vs RC.fm

 1. Thorn of Girl

  Superb details could be discovered on this net weblog.

 2. my boyfriend has premature ejaculation

  Porównanie portali: Calisia.pl vs RC.fm – do wygrania czekolada Marabou! 😉 | Kalisz moich marzeń!

Dodaj komentarz