Sprzedam monopol na Twoje ogrzewanie.

Już za parę dni, za dni parę… miasto Kalisz sprzeda Ciepło Kaliskie. Pisałem o tym kilkukrotnie.

1. Miasto Kalisz miało otrzymać bezzwrotne dofinansowanie w wysokości (UWAGA!!!) 50 mln zł – to prawie tyle samo co roczny budżet miasta na wszystkie inwestycje. W tym momencie zaczynają się dziać dziwne rzeczy, jak to określił wiceprezydent Daniel Sztandera. Otóż według osób, które zajmowały się tym projektem, miasto wzięło sprawy w swoje ręce i usunęło kilka punktów, które były kluczowe, by to dofinansowanie otrzymać. Oczywiście Fundusz Polsko-Szwajcarski nasz projekt odrzucił, bo brakowało tych kilku punktów. Już wtedy mówiło się, że miasto będzie mieć problemy, jeśli ten projekt przejdzie, bo niemożliwe by było sprzedać Ciepło Kaliskie, ze względu na to dofinansowanie.   Więcej tutaj. + tutaj.

2. Miasto ogłasza przetarg i do boju staje 11 dużych firm związanych z „ciepłem”, energią elektryczną itp. Nie dziwie się, gdybym miał takie pieniądze, to byłbym pierwszy do kupienia firmy, która ma monopol na ogrzewanie Kalisza.

3. Dzisiaj dowiadujemy się, że dostaniemy 16 mln zł dofinansowania, a dofinansowanie to nie przeszkodzi nam w sprzedaży Ciepła Kaliskiego.

4. Wiceprezydent Krawczykowski poinformował dzisiaj, że w przetargu wybrano 5 firm, które prezentuję poniżej:

  1. ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o. (Elbląg)
  2. Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A. (Opole)
  3. SFW Energia Sp. z o.o. (Gliwice)
  4. „Energetyka” Sp. z o.o. (Lubin)
  5. Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.(Gdańsk)

Finalne pytanie brzmi. Która firma i dlaczego wygra przetarg? Zgadzam się z wiceprezydentem, że dookoła Spółki Ciepło Kaliskie działy się dziwne rzeczy, a najgorsze jest to, że  może to wpłynąć na rachunki jakie płacimy za ogrzewanie. Nie oszukujmy się, może powstać genialny w swoich założeniach monopol, który kontroluje rynek ciepła i energii elektrycznej. Szczerze wątpię, żeby ktokolwiek instalował w bloku mieszkalnym ogrzewanie na węgiel na przykład. 🙂 Obym się mylił, chociaż póki co, niestety sprawdza się scenariusz, który nakreśliłem wcześniej.

Wprowadziłem newsletter, w którym raz w miesiącu będę podsumowywał sytuację w mieście, artykuły itp.

Obiecuję nie spamować, więc dostaniesz max 1-2 maile w miesiącu. Możesz zapisać swój e-mail:  TUTAJ.

Dodaj komentarz