Transmisje online z sesji rady miasta Kalisza!

Źródło: http://www.topnews.in/files/online-shopping.jpg

Mocno zachęcony artykułem z RP tutaj postanowiłem wnioskować do naszych radnych o umożliwienie, mieszkańcom Kalisza, oglądania sesji Rady Miasta Kalisza. Sesja ta odbywa się raz w miesiącu, a jest wydarzeniem niezwykle ważnym. Koszt jest minimalny w porównaniu do budżetu, którym dysponuje miasto Kalisz. Z rozmów z mieszkańcami, wnioskuję, że cieszyłoby się to popularnością. Skrót z wydarzeń lub też całe obrady moglibyśmy później oglądać w archiwum obrad.

Jest wielu mieszkańców, którzy w godzinach, w których odbywa się posiedzenie rady miasta pracuje (zazwyczaj od godziny 9:00 do 12:00). Część z mieszkańców oglądałaby online, a cześć mogłaby zaglądać później do archiwum.

Uważam to za rozwiązanie niesamowicie ważne, szczególnie, gdy podejmowane są znaczące dla miasta decyzje dotyczące przyszłości. Każdy z mieszkańców, miałby również jasność, kto i za czym głosuje.

Miejmy nadzieję, że znajdą się środki na tak szczytny cel jakim jest informacja mieszkańców. Mam nadzieję, że obok tematu nie przejdzie się obok. Przyzwyczailiśmy się już jako mieszkańcy, że profile na facebooku, strony partii i radnych zaczynają żyć pełną parą pół roku przed wyborami, a po wyborach zanikają. Już teraz możemy widzieć, że rok po wyborach albo strony znikły, albo nie są aktualizowane. Prosimy, więc o jak najszerszą możliwość „uczestniczenia” w sesji Rady Miasta Kalisza, dla każdego mieszkańca, który posiada internet.

W chwili, gdy pisałem ten post (30 listopada) jeszcze nie wiedziałem, że jest to w Kaliszu możliwe. Relacja z konferencji „na żywo” odbyła się 8 grudnia tutaj: relacja. Technicznie jest to możliwe. Wystarczy dobra wola radnych i prezydenta, a już niedługo będziemy się cieszyć takim przywilejem.

2 thoughts on “Transmisje online z sesji rady miasta Kalisza!

 1. ziomal 27/12/2011 at 16:50 -

  Można, ale po co taki wydatek? Obecnie sesje są rejestrowane w formie audio.
  Można je udostępnić w formacie mp3. Wg mnie wydatek na kamerę, obsługę, rejestrację itp byłby zbędny; podobnie jak swego czasu propozycja zakupu elektronicznego rejestratora głosów. Swoją drogą tak trudno policzyć ilość osób za i przeciw i potrzebna jest do tego eletronika?

  • Dawid Borowiak 06/01/2012 at 11:10 -

   Drogi Ziomalu.

   MP3 mi również wystarczy bez problemu. Koszt wideo jak się okazuje w Warszawie nie jest duży. Co do systemu liczenia głosów, to są tam niezłe problemy, radni się mylą, osoby liczące czasami również popełniają błędy. Najgorsze, gdy radni wychodzili, trzeba było ich po 5 razy liczyć. Ale to można przetrwać, najgorsze, że nie wiemy często, kto za czym głosował. O wiele łatwiej rozliczyć radnych z ich decyzji dzięki temu. Ale system, który był proponowany za 60.000zł to duże przegięcie. 🙂

Dodaj komentarz