Trzy sposoby na przeczytanie 12 książek rocznie więcej

Jak czytac wiecej ksiazek

W wieku 6 lat zacząłem czytać komiksy ,,Kaczor Donald” i serię książek o młodych detektywach. Pochłaniałem gigantyczne ilości tekstu. Minęło ponad 20 lat, a czytanie nadal pozostaje w centrum mojego życia. Niemal każdy wypad do księgarni kończy się zakupem książki. Taki dobry nawyk, z którym nie mogę sobie poradzić… tak naprawdę nawet nie chcę.

W ostatnich latach nagminnie czytam książki historyczne, dot. biznesu i marketingu, przygodowe, a ponad wszystko biografie. Od Walta Disney’a, poprzez Jobsa na Prezydencie Bushu i Premier Thatcher kończąc. Rocznie czytam około 25-30 książek. Wiele osób pytało mnie w ostatnim czasie o praktyczne wskazówki, które pomogą im czytać więcej. No to zaczynamy.

1. Nudny kalendarz.

Minęły już czasy dzieciństwa, gdy każdy dzień był jedną, wielką, spontaniczną przygodą. Od dłuższego czasu czas czytanie książek mam wpisane w kalendarz. Codziennie mam określone minimum (u mnie to 30 minut) i tego się trzymam. Wielokrotnie udaje mi się poświęcić o wiele więcej czasu niż minimum, szczególnie, gdy wieczorem nie mam już nic zaplanowane, a książka jest wciągająca. Dodatkowo zdarza się wielokrotnie, że w ciągu dnia, skończę jakieś spotkanie lub zadanie szybciej, to zamiast po telefon i Facebooka, sięgam po książkę. Dzięki temu, czytam od 5 do 7 książek rocznie więcej.

2. Książki pod ręką.

Nie wiem czy to dobrze, ale u mnie się sprawdza. Otóż zawsze czytam 2-3 książki jednocześnie. Jedna zawsze jest w domu i tą najszybciej kończę. Drugą zawsze mam w samochodzie. Wielokrotnie musiałem, gdzieś czekać (urzędy, spotkania, wymiana opon itd.). Książka, którą miałem ze sobą, ratowała mnie przed kolejnym sprawdzeniem Facebooka. Rocznie, to dodatkowo przeczytane 3-4 książki.

3. Tematyka, nagrody.

Miały być trzy punkty, więc będą, ten ostatni się rozmnożył jak moja sterta nieprzeczytanych książek w 2014.

  • Tematyka. Jakiś czas temu przeczytałem całą serię ,,Zwiadowców”. Mimo tego, że to świetna książka, po pięciu tomach musiałem zrobić sobie przerwę. Przejadło mi się. Wróciłem do biografii i biznesu. Jest jeszcze ciężej, gdy czytam książki dot. II Wojny Światowej, mija wiele tygodni, zanim sięgnę po nową pozycję. Zmiana tematyki może pomóc, gdy czytanie przestaje sprawiać radość. Uwierzcie mi, dzięki temu dałem radę przeczytać minimum jedną książkę więcej.
  • Nagrody. Obecnie mam 14 nieprzeczytanych książek. Wszystkie kupione w ostatnich 5 miesiącach. Staram się trzymać zasady dot. kupowania nowych książek. Nie kupuję nowej książki, dopóki nie przeczytam starej. Nie zawsze mi to jeszcze wychodzi, ale pracuję nad tym.

A jakie są Wasze sposoby na czytanie książek?


[mc4wp_form]

3 thoughts on “Trzy sposoby na przeczytanie 12 książek rocznie więcej

  1. przedsiebiorczykalisz 09/12/2014 at 00:22 -

    Ustawiam jedną książkę tak na biurku, żebym zawsze kiedy siadam przy nim ją widział. Wyobrażam sobie, że patrzy na mnie w stylu „kota ze Shreka”. Wtedy nie potrafię się ugiąć 😀

Dodaj komentarz