W kaliskim więzieniu hotel lub muzeum?

Więzienie w Kaliszu to mogłoby już mieć własny serial… Drzewiej poseł Witczak z PO, w blaskach fleszy i z Ministrem Kwiatkowskim ,,podjął ostateczną decyzję o remoncie już w 2011 roku”… Ile te ,,ostateczne decyzje” były warte, to sami wiecie. 

Wszystkie zdjęcia źródło.

Później w 2012 albo w 2013 wymienili kotłownie (nowoczesny piec gazowy zastąpił ten stary na koks). Później obietnic było wiele, aż w 2015 do władzy doszedł PiS. Ci nie mogli być dłużni i znowu naobiecywali. Zamknięcie na czas remontu, później przeniesienie i nowe lokalizacje. A to w Szczypiornie, a to w Żelazkowie. 

Ile te obietnice były warte sami wiecie. Więzienie jednak to atrakcyjne miejsce i później to już festiwal obietnic. Media chętnie o tym obiekcie piszą, więc każda wzmianka polityka przyciąga uwagę. Miały tam powstać koszary (poseł Kaleta z PiS). Minister Jaki również obiecywał nowe wiezienie. Tymczasem, ani więzienia starego, ani nowego. W Szczypiornie zmieniono również szkoły i…

Dziś Prezydent Kalisza walczy o to, by ta nowa szkoła kryminologii miała w więzieniu swoją placówkę…

Obiekt z roku na rok niszczeje. Gdy kilka lat temu jako firma wspierałem Galerie Bezdomną, w miejscu tym przewinęło się 25.000 zwiedzających. Tłumy od rana do wieczora… potencjał potężny, ale obiekt stoi zamknięty. 


Potężne nakłady finansowe, których wymaga są przeszkodą. Inaczej moglibyśmy tam mieć hotel czy muzeum. W Szkocji np. jest muzuem w więzieniu różnych epok. Pracownicy przebrani za różne postacie, klimat nie z tej ziemi i tłumy turystów. U nas jednak atrakcją ma być dziura pod ratuszem. I jak zdaje sobie sprawę, że dla miasta najbardziej opłacalne byłoby, gdyby to jednostka z Warszawy to opłacała (może ministerstwo sprawiedliwości, kultury), to jednak nie mogę przeboleć, że politycy tak bardzo nie poczuwają się do odpowiedzialności. 

Foto: http://oldtownjail.co.uk

Ale spokojnie. Za kilka miesięcy wybory, to Ci co jeszcze o więzieniu nie mówili, to będę nawijać, czego to oni tam nie zrobią.